Kort uppdatering av bygget under juni-juli 2019

Under juni månad har berget mot bostadsföreningen stärkts ytterligare för att förhindra ras av jordmassor. Gjutning av grundplattan är avklarad. I den finns så kallade loggpuckar där det går att läsa av hållfastheten i betongen. Detta för att säkerställa att det håller rätt kvalitet inför nästa moment. En mobilkran lyfte in de första väggelementen på plats under eftermiddagen den 1 juni. Väggelementen som kommit direkt från en fabrik i Litauen har transporterats till byggarbetsplatsen med lastbil och båt.

 

Under semesterveckorna i juli kommer det att finnas ett begränsat antal hantverkare från Peab. Tanken är att Prefab ska få jobba med stommen utan att behöva ta hänsyn till andra inom området. Montaget kommer gå i ett väldigt högt tempo och enligt plan kommer allt lyfts på plats samt gjutits mot slutet på augusti. När barnen är tillbaka från sommarlovet, kommer det att stå en byggställning på plats.

Dela:
Kategorier: