Till innehåll på sidan

Information inför skolstart

Vi välkomnar alla elever till starten av höstterminen den 19 augusti 2020!

Välkomna tillbaka! Hoppas ni har haft en fin sommar.

Höstterminen startar den 19/8 och vi fortsätter att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer. Vi kommer inte kunna ha vår vanliga skolstart på skolgården utan alla elever får gå direkt till sina klassrum. Föräldrar kommer inte att kunna följa med in i klassrummen, utan ni får följa med era barn till skolan och sedan stanna ute på skolgården om så önskas. Att hålla avstånd är viktigt!

För förskoleklasserna är starttiden kl 9.00
För åk1-6 är det kl 8.30

Mer information angående läsårets föräldramöte kommer publiceras på skolplattformen.

Med vänliga hälsningar,
Skolledningen på Västertorpsskolan

Dela:
Kategorier: